I krátkosrstí psi potřebují péči
http://www.ecanis.cz/clanky/i-kratkosrsti-milacci-potrebuji-peci-_730.html
I krátkosrstí miláčci potřebují péči…
Mnoho lidí se mylně domnívá, že pořízením krátkosrstého psa do bytu se zbaví nepříjemných chlupů a svět bude hned hezčí. Ano, svět bude hezčí, protože jaký by měl být nakonec jiný, když máte psa, že? Co vám však můžeme zaručit je, že byt bez chlupů rozhodně nebude. A jak tedy správně pečovat o krátkosrstého psa, aby to soužití s jeho srstí bylo co nejlepší? To se dozvíte na následujících řádcích…
Témata: eCanispsí salon ArgosJarmila Kašparovápodsada srstilínání srstipéče o krátkosrstého psa
Eva Ištvánková 20.7.2018 2091x Péče o psa
Ano, ano, je to tak! I psi krátkosrstí nejsou, co se srsti týče, zcela bezúdržboví, i když to možná na první pohled tak vypadá. Mnohé nové majitele naopak často zaskočí fakt, že malé jehličkové chlupy jejich svěřence jsou prakticky všude. A jak tedy správně o ty naše krátkosrsté miláčky pečovat? To už nám prozradí Jarmila Kašparová…
Opět začneme růstovými fázemi u těchto pejsků.
Růstové fáze jsou u krátkosrstých psů velmi zrychlené, takže krátkosrstí nevymění svůj kožich jenom dvakrát do roka, jako je tomu u psích předků – vlků, ale dle délky srsti čtyřikrát až dvanáctkrát do roka. Čím kratší srst, tím kratší růstové fáze a rychlejší výměna srsti. Svým zákazníkům říkám, když si stěžují, že musí vyčesávat svého psa, ať jsou rádi za pudla, který téměř nelíná. Pokud si však po pudlovi přeci jenom pořídí krátkosrstého pejska, do půl roku je mám znovu v salonu, protože potřebují vyřešit (v jejich očích) nadměrnou línavost srsti. Ach ano, je to něco za něco. Pudla museli česat, ale nelínal, krátkosrstého jezevčíka nemusí česat, ale o to větší úsilí musí věnovat své domácnosti, pokud nechtějí mít tyto chlupové jehličky zapíchané úplně všude.
Tato krátká jehličkovitá srst je bez podsady!
To je důvod, proč byste svého krátkosrstého psa neměli nechávat celoročně venku. Pokud nemá podsadu, nemá výhřevnou izolační vrstvu a v zimním nebo vlhkém počasí může velmi rychle prostydnout. Na procházky v zimním, deštivém, větrném nebo jinak nevlídném počasí doporučuji dát nějaký ten obleček, který mu udrží sucho a teplo především v horní oblasti trupu. Kůže krátkosrstých psů ještě spolu s naháči je vůbec nejcitlivější a nejzranitelnější.
U krátkosrstých psů si kůže vyvinula další způsob ochrany, kterým nahrazuje nepřítomnost podsady – mazové žlázy produkují o třicet procent více mazu než u ostatních typů srsti. Pro tyto pejsky to ale není kdoví jakou výhrou, protože jim tuková vrstvička velmi rychle oxiduje a pes, o kterého se nepečuje, může vlivem přemnožených plísní, kvasinek a bakterií, kterým se v zoxidovaném psím tuku dobře daří, onemocnět. Jakmile tato tuková vrstva zoxiduje, pejsek začne zavánět. To je nejvyšší čas se této staré tukové vrstvy zbavit.
Ale pozor…
Zbavíme se sice staré tukové vrstvy a je důležité ji znovu obnovit a k tomu slouží kondicionéry a masky. Krátkosrstým se sice nedreduje srst, zato potřebují důkladněji než jiná plemena ošetřit kůži. Já osobně krátkosrstým pejskům přidávám do balzámků ještě avokádový a arganový olej. To proto, že jsou vysoce vstřebatelné jak srstí, tak i kůží a vytváří v kůži psa ochrannou bariéru, kterou je v období po koupání dobré vytvořit.
Nepodceňujte – pečujte!!!
Spousta majitelů krátkosrstých pejsků podceňuje potřeby kůže svého psa a pak jde k veterináři a diví se. Proč má pejsek tolik lupů? Proč má tak divně černou kůži? Proč je už druhý den po koupeli zase mastný? Proč tak zapáchá? Proč má prořídlá místa až vylysalé fleky v kožíšku? Nějak divně se mu změnila barva srsti? Podívejte, jak strašně líná, pohladíte ho a máte chlupatou ruku! Pane jo, to zase bude peněz!
Krátkosrstí, více než jiné typy srsti velmi rychle reagují na přesušení kůže a poměrně často se u nich vyskytuje seborea (kožní podráždění způsobené vysušováním kůže). Pokud budeme nevšímaví a budeme dál drtit svého psa v šampónech, nebo v šampónech 2v1 bez toho, abychom ho ošetřili balzámem, může se k rozvinutému podráždění seboreou přidat kvasinkové, plísňové, nebo i bakteriální onemocnění. Takový stav už se nedá řešit pouhou výživou kůže, zde je opravdu nutné navštívit veterinárního dermatologa.
Správná péče je zárukou úspěchu!
U mnohých pejsků se dá takovým problémům opravdu předejít správnou péčí. Stačí včasná a kvalitní koupel včetně zábalu v balzámu a také správné vysušení srsti výkonnými sušiči, které srst a kůži nepřehřívají, ale suší vlažným vzduchem. Nebojte se přijít do salonu i s krátkosrstým pejskem, kde mají přípravky pro kvalitní ošetření. V našem salonu se krátkosrstým a nahatým pejskům věnujeme stejně pečlivě, jako všem ostatním se srstí střední nebo dlouhou.
Ovšem zvláštní kapitolou jsou naháči…
Pokud si myslíte, že s naháči nebudou žádné problémy, potom jste na obrovském omylu. Naháči se do výstavních kruhů depilují z přebytečných chloupků, které jim po těle vyrůstají. Po depilaci je vhodné kůži použít hluboce čistící šampón a následně je důležité ji ošetřit a promazat. Nakonec by se měl aplikovat tonizační přípravek, který zajistí ošetření a uzavření kůže. Používají se krémy ke každodennímu ošetření, v létě jsou to přípravky s vysokým faktorem proti spálení. I zde platí, že pro naháče nejsou vhodné lidské krémy. Pes má jiné PH než člověk a proto je důležité používat krémy určené pro psy. I zde doporučuji oblékat pejsky do ochranných oblečků proti chladu, vlhku, nepříznivému povětří a také proti slunci.
Vám i vašim pejskům přeji krásné a ničím nezkažené léto!
Foto: Jarmila Kašparová
http://www.strihaniupravapsu.cz/
http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz
https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/