Vyčesávání srsti - základ dobrému zdraví
http://www.ecanis.cz/clanky/vycesavani-srsti-zaklad-k-dobremu-zdravi-_529.html
Říká se, že trpělivost růže přináší. Platí to ale i při vyčesávání našich psích miláčků? Také váš pes zdrhá, jakmile vezmete do ruky kartáč? A přece by tolik potřeboval vyčesat ty cucky za ušima! Znáte to? A tušíte, že pravidelná péče o srst souvisí i s jeho celkovým zdravotním stavem? Pozorně si tedy přečtěte další díl seriálu Jarmily Kašparové a dozvíte se více.
Témata: eCanisúprava srstivyčesávání srsti psazadredovaný pessalon Argos
Eva Ištvánková 21.1.2018 2219x Péče o psa
Ano, ano, řeč bude o vyčesávání srsti našich psů. Noční můra mnoha majitelů! Musí to ale tak být pokaždé? I váš pes to může zvládat s noblesou a v klidu. Dozvíte se, nejen proč je tak důležité se vyčesávání věnovat pravidelně, ale také jak to co nejvíce zpříjemnit oběma aktérům. Už jen tím, že o srst svého psa začnete pečovat od prvního dne, dáváte nově příchozímu členu rodiny najevo, že se tato aktivita bude prolínat jeho životem, a že se jedná o pravidelnou údržbu a aktivitu, jakou je třeba venčení, nebo krmení. Nezapomeňte prosím, že čím delší jsou intervaly mezi vyčesáváním, tím více dáváme možnosti vzniku dredů a celá procedura se pak pejskovi nebude moc líbit.
Češu, češeš, češeme...
Pokud týden nevyčešu bišonka nebo pudla, musím se připravit na to, že pejsek bude při tomto úkonu právem protestovat a to potom bude obtížné nejen pro něj, ale hlavně pro vás. Vždy, když musím vyčesávat zadredovaného pudla v salonu, tak se mu „omlouvám“, že za jeho stav opravdu nemůže salon, ani já. Takový pes k nám z pochopitelných důvodů moc rád nejde a jeho lidé se tomu strašně diví, proč tomu tak je. Pokud mi majitel řekne, abych si nechala na jeho vyčesávání dostatek času, tak se opravdu snažím, aby pejska česání nebolelo. Horší ale je, když mi zákazník pravý stav věci zamlčí a já musím řešit takto náročné vyčesávání, na které ani nemám dostatečný časový prostor.
Chce to ale čas, trpělivost a opatrný přístup.
Samozřejmě je pro pejska lepší, pokud je již vyčesaný z domu. Proto také vznikl tento článek. Chci tímto poprosit všechny zákazníky, a to všech salonů, aby už při objednávání nahlásili skutečný stav srsti svého miláčka. Věřte mi, že pro žádného psího kadeřníka není příjemné, pokud u takové práce musí na vašeho pejska chvátat. Je to zbytečné! A pak si myslím, že pokud ho máte rádi, tak vám přeci stojí za to, abyste na práci s ním nechvátali. Obzvláště, jedná-li se o vyčesávání srsti.
Každý jsme jiný...
Mnoho zákazníků, kteří navštěvují můj salon, přijdou již s dobře vyčesaným jedincem, nebo alespoň mají snahu to udělat ještě doma co nejlépe. Je ale i hodně takových lidí, kteří se spoléhají, že jej vyčešeme v salonu, protože oni podobnou činnost nezvládají. Je opravdu mnoho důvodů, proč tomu tak je. Někteří zákazníci nemají v rukou tu správnou motoriku a cit způsobený třeba úrazem, stářím, prodělanou závažnou nemocí, jiní jsou příliš zaměstnáni a doma čekají další povinnosti, takže na vyčesávání srsti se jim nedostává mnoho času a tak pejska přečísnou jen občas a hlavně, aby to bylo rychle, rychle. Potom jsou majitelé, kteří své pejsky milují nade vše, ale protože mají pocit, že jim tím ubližují, raději česání odkládají a odkládají, až si s tím již neví rady, nebo i při největší snaze je prostě vyčesat nezvládnou, protože jim chybí ta správná technika. Potom existují rodiny, kde je pes všem nadřazen, takže se k němu jeho vlastní majitel s hřebenem v ruce nemůže ani přiblížit, natož, aby se tímto nástrojem vůbec odvážil na pejska sáhnout. To je potom tanec. Ostatně takového jedince jste mohli shlédnout ve videu v předminulém článku.
Co je cílem vyčesávání?
- Vyčesáním uvolněné srsti předcházíme jejímu spojování a vytváření oněch nevzhledných dredů. Z uvolněných folikulů potom může růst nová srst, která má pak k tomu dostatek prostoru.
- Pravidelným vyčesáváním masírujeme kůži psa, která se následně dobře prokrvuje, nezapařuje se a může dobře dýchat. Předcházíme tak tvorbě úporných hotspotů, na které jsou obzvláště některá plemena háklivá (např. zlatý retrívr).
- Kůže je největším orgánem každého savce a má tři vrstvy – pokožku, škáru a podkožní vazivo. Pokožka má pak dvě vrstvy – vrstvu žlázových buněk a vrstvu epidermálních buněk. Žlázové buňky, které se neustále množí, se stárnutím a odumíráním mění v buňky epidermální a ty se nakonec z povrchu pokožky odlupují ve formě lupů. Době potřebné k přeměně buňky od žlázové k epidermální buňce a následnému odloučení se říká EPIDERMÁLNÍ OBRAT, který trvá tři až čtyři týdny. Pokud je tento obrat rychlejší nebo naopak pomalejší, něco s kůží není v pořádku. Kůže by měla prostě fungovat správně a jednou z věcí, jak k tomu můžete pejskovi doma a zcela zdarma dopomoci, je právě vyčesávání srsti. Pravidelnou péčí totiž stimulujete kůži k tomu správnému epidermálnímu obratu. Česání je tedy jednou z mnoha aktivit, které pomáhají udržovat kůži vašeho pejska zdravou. Pokud odumřelé epidermální šupinky zůstávají pod vrstvou srsti nevyčesané, stávají se spolu se starým, již zoxidovaným kožním mazem živnou půdou pro bakterie, plísně, kvasinky, bleší larvy apod.
- Další výhodou vyčesání srsti je skvělá kontrola zdravotního stavu kůže a kontrola přítomnosti ektoparazitů.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=bpIBkmEWqhw&feature=emb_logo
Několik zásad při vyčesávání
- Intenzita česání by měla být úměrná povaze srsti. Německého ovčáka můžete česat jedenkrát týdně, ovšem pudla, bišonka nebo jorkšíra češte denně. Pokud máte pejska stříhaného na krátko, stejně se jeho srsti věnujte alespoň kartáčováním.
- Česání nebo kartáčování nesmí pejska bolet ani tahat. To zajistíme tak, že kromě již zmíněné pravidelnosti této údržby, budeme postupovat hlavně po srsti. Všem svým zákazníkům velmi doporučuji, aby začínali vyčesávat od špiček nohou. Česáním po srsti se budou propracovávat výš a výš tak, že k již vyčesané srsti si přidáváte další a další pramínek, který ještě dnes vyčesaný nebyl. Tak můžete pracovat se srstí, která vám půjde krásně vyčesávat od kůže, po celé své délce.
- Nesmíme zapomenout na odměnu při, nebo po česání. Pejsek, který je česaný pravidelně si vyčesávání srsti natolik zamiluje, že k vám s důvěrou přijde, kdykoliv vezmete hřeben, nebo kartáč do ruky. Pokud se jedná o pejska, který ve vyčesávání ještě nenašel zalíbení, pomůžete mu se správnou motivací a to jsou malinké kousíčky odměny. Jen je důležité ty pochoutky správně načasovat. Jestliže se pejsek ošívá a hledá, kudy utéci, v žádném případě by se mu to nemělo podařit a není to důvodem, aby dostal pochoutku. Je dobré, když budete chvilku česat v místě, kde se mu to bude líbit, aby dobré soustečko mohl dostat za to, že je v klidu a že se uvolnil. Zpočátku dávám pochoutky třeba každých pět sekund za to, že vydržel v klidu. Později tyto intervaly začnu prodlužovat, až pejsek vydrží v klidu po celou dobu vyčesávání. Pozitivní je na tom to, že pravidelným vyčesáváním a prací po srsti pejska nic nebolí a tudíž nemá důvod od vás utíkat. Nakonec zjistí, že je fajn za klid při této proceduře dostávat pochoutky a bude k vám chodit sám a ochotně. Nezapomeňte také tu poslední pochoutku dát tam, kde pejska vyčesáváte. Protože pokud tu poslední pochoutku bude dostávat na podlaze, nebo až po proběhnutí, bude mít tendenci vám utíkat. Položím kartáč, sáhnu pro pamlsek, který jsem si připravila ještě před začátkem práce a až to zbaští a podívá se na mě, potom teprve ho dám na podlahu, nebo mu „věnuji“ povel VOLNO.
- Pokud přeci jenom má pejsek dredy, je třeba tyto cucky vytahovat postupně a někdy je šikovnější je po délce rozřezat. Jestliže je pejsek zadredovaný celý, bývá lepší variantou celou srst obětovat a nechat ho rozumně ostříhat (bišonek, pudl, jorkšír…). Potom už o novou srst pečujte tak, aby se podobná situace znovu neopakovala.
Pokud máte zadredovaného zlatého retrívra, kolii, briarda, bobtaila, tak ho v žádném případě nenechte stříhat. Raději si najděte salon, kde ho vyčešou bez holení. Je dobré nechat pejska v takovém případě nejen vyčesat, ale i vykoupat, protože regenerace kůže i srsti je v těchto případech opravdu na místě. - Správnost zvoleného nástroje pro vyčesávání. Nikdo vám neřekne, jaký nástroj je pro vašeho miláčka ten nejlepší. I já v salonu musím mnohdy vyzkoušet, který z nástrojů je pro konkrétního psa ten nejvhodnější. Budu mít pět zlatých retrívrů a u každého budu používat jiný nástroj, protože u každého z nich roste srst trochu jinak. Mým úkolem je, aby měl podsady tak akorát, a to na určitých partiích musím buď zkorigovat, nebo naopak podpořit. A s pesíky je to podobné. Každý nástroj umí něco jiného. Základem ale je, aby byla vyčesaná i krátká srst na nohách a čumáku. Mým zákazníkům potom ukážu, s čím jsem pracovala a doporučuji, aby si pořídili takový hřeben nebo kartáč, se kterým svému pejskovi nejlépe pomůžou.
-
Foto: Jarmila Kašparová
http://www.strihaniupravapsu.cz/
http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz
https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/